لطفا براي مشاهده بهتر مطالب سايت ENTERNET EXPLORER خود را به ورژن 10 يا بالاتر ارتقا دهيد يا از مرور گر GOOGLE CHROME  و يا MOZILLAاستفاده نماييد.


 

 شرح غدير[ويرايش]آفتاب داغ نيمروز هجدهم ماه ذي الحجه بر سرزمين غدير خم به شدت مي‌تابيد و گروه انبوهي كه تاريخ تعداد آنها را از هفتاد هزار تا صد و بيست هزار ضبط كرده است در آن محل به فرمان پيامبر خدا فرود آمده بودند و در انتظار حادثه تاريخي آن روز به سر مي‌بردند، در حالي كه از شدت گرما رداها را به دو نيم كرده، نيمي بر سر و نيم ديگر را زير پا انداخته بودند.
در آن لحظات حساس، طنين اذان ظهر سراسر بيابان را فرا گرفت و نداي تكبير مؤذن بلند شد. مردم خود را براي اداي نماز ظهر آماده كردند و پيامبر نماز ظهر را با آن اجتماع پرشكوه، كه سرزمين غدير نظير آن را هرگز به خاطر نداشت، بجا آورد و سپس به ميان جميعت آمد و بر منبر بلندي كه از جهاز شتران ترتيب يافته بود قرار گرفت و با صداي بلند خطبه‌اي به شرح زير ايراد كرد:
ستايش از آن خداست. از او ياري مي‌خواهيم و به او ايمان داريم و بر او توكل مي‌كنيم و از شر نفسهاي خويش و بدي كردارهايمان به خدايي پناه مي‌بريم كه جز او براي گمراهان هادي و راهنمايي نيست؛ خدايي كه هركس را هدايت كرد براي او گمراه كننده‌اي نيست. گواهي مي‌دهيم كه خدايي جز او نيست و محمد بنده خدا و فرستاده اوست.
هان اي مردم، نزديك است كه من دعوت حق را لبيك گويم و از ميان شما بروم. و من مسئولم و شما نيز مسئول هستيد. درباره من چه فكر مي‌كنيد؟
ياران پيامبر گفتند: گواهي مي‌دهيم كه تو آيين خدا را تبليغ كردي و نسبت‌ به ما خيرخواهي و نصيحت كردي و در اين راه بسيار كوشيدي خداوند به تو پاداش نيك بدهد.
پيامبر اكرم -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- ، وقتي مجددا آرامش بر جمعيت‌حكمفرما شد، فرمود:
آيا شما گواهي نمي‌دهيد كه جز خدا، خدايي نيست و محمد بنده خدا و پيامبر اوست؟ بهشت و دوزخ و مرگ حق است و روز رستاخيز بدون شك فرا خواهد رسيد و خداوند كساني را كه در خاك پنهان شده‌اند زنده خواهد كرد؟
ياران پيامبر گفتند: آري، آري، گواهي مي‌دهيم.
پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- ادامه داد:
من در ميان شما دو چيز گرانبها به يادگار مي‌گذارم؛ چگونه با آنها معامله خواهيد كرد؟ ناشناسي پرسيد: مقصود از اين دو چيز گرانبها چيست؟
پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- فرمود:
ثقل اكبر كتاب خداست كه يك طرف آن در دست‌خدا و طرف ديگرش در دست‌ شماست. به كتاب او چنگ بزنيد تا گمراه نشويد. و ثقل اصغر عترت و اهل بيت من است. خدايم به من خبر داده كه دو يادگار من تا روز رستاخيز از هم جدا نمي‌شوند.
هان اي مردم، بركتاب خدا و عترت من پيشي نگيريد و از آن دو عقب نمانيد تا نابود نشويد.
در اين موقع پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- دست ‌حضرت علي -عليه‌السلام- را گرفت و بالا برد، تا جايي كه سفيدي زير بغل او بر همه مردم نمايان شد و همه حضرت علي -عليه‌السلام- را در كنار پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- ديدند و او را به خوبي شناختند و دريافتند كه مقصود از اين اجتماع مسئله‌اي است كه مربوط به حضرت علي -عليه‌السلام- است و همگي با ولع خاصي آماده شدند كه به سخنان پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- گوش فرا دهند.
پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- فرمود:
هان اي مردم، سزاوارترين فرد بر مؤمنان از خود آنان كيست؟
ياران پيامبر پاسخ دادند: خداوند و پيامبر او بهتر مي‌دانند.
پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- ادامه داد:
خداوند مولاي من و من مولاي مؤمنان هستم و بر آنها از خودشان اولي و سزاوارترم. هان اي مردم، «هر كس كه من مولا و رهبر او هستم، علي هم مولا و رهبر اوست‌».
رسول اكرم -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- اين جمله آخر را سه بار تكرار كرد و سپس ادامه داد:
پروردگارا، دوست‌ بدار كسي را كه علي را دوست‌ بدارد و دشمن بدار كسي را كه علي را دشمن بدارد. خدايا، ياران علي را ياري كن و دشمنان او را خوار و ذليل گردان. پروردگارا، علي را محور حق قرار ده.
سپس افزود:
لازم است ‌حاضران به غايبان خبر دهند و ديگران را از اين امر مطلع كنند.
هنوز اجتماع با شكوه به حال خود باقي بود كه فرشته وحي فرود آمد و به پيامبر گرامي -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- بشارت داد كه « اَلْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا»: خداوند امروز دين خود را تكميل كرد و نعمت ‌ خويش را بر مؤمنان به تمامه ارزاني داشت. [۳]
در اين لحظه، صداي تكبير پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- بلند شد و فرمود:
خدا را سپاسگزارم كه دين خود را كامل كرد و نعمت‌خود را به پايان رسانيد و از رسالت من و ولايت علي پس از من خشنود شد.
پيامبر از جايگاه خود فرود آمد و ياران او، دسته دسته، به حضرت علي -عليه‌السلام- تبريك مي‌گفتند و او را مولاي خود و مولاي هر مرد و زن مؤمني مي‌خواندند. در اين موقع حسان بن ثابت ، شاعر رسول خدا، برخاست و اين واقعه بزرگ تاريخي را در قالب شعري با شكوه ريخت و به آن رنگ جاوداني بخشيد.
آنچه نگارش يافت‌خلاصه اين واقعه بزرگ تاريخي بود كه در مدارك دانشمندان اهل تسنن وارد شده است. در كتابهاي شيعه اين واقعه به طور گسترده تر بيان شده است. مرحوم طبرسي در كتاب احتجاج [۴] خطبه مشروحي از پيامبر -صلي‌الله‌عليه‌و‌آله- نقل مي‌كند.

آدرس : تهران، خيابان شريعتي، خيابان قدوسي، جنب مخابرات شهيد بهشتي
تلفن : 88417820
آدرس رايانامه : school yasnabi7 ir